Delhaize “Verantwoord ondernemen stimuleert innovatie”
Voor de eerste keer sinds de oprichting anno 1867 publiceerde de Delhaize Group een Corporate Responsibility Report: “A healthy approach to life”. Tijd voor een gesprek met Baudouin van der Straten, Vice President Public Affairs en Chief Assistant to the CEO, en Jonathan Martens, Environmental Project Coördinator.
“Eigenlijk zitten maatschappelijke initiatieven in onze genen.” Dat vertelt Baudouin van der Straten. “We zijn vanaf de oprichting van onze supermarktketen begaan met het welzijn van ons personeel. Een soort van corporate responsibility avant la lettre. Van bij onze start hadden wij een muziekschool voor ons personeel, een cursus turnen, een verzekeringsfonds, noem maar op. Er waren honderden initiatieven nog voor de term MVO werd uitgevonden. Alleen hebben we pas de jongste jaren beseft dat het belangrijk is dit te communiceren naar de buitenwereld. We waren daar te discreet in, en hebben nu begrepen dat het nodig is om aan de verwachtingen van de buitenwereld te voldoen. Vandaar dat we nu dit Corporate Responsibility Report hebben samengesteld.”
Hoe stellen jullie een rapport voor zo’n grote groep op?
Van der Straten: “De eerste doelstelling van het rapport is om onze medewerkers te inspireren tot een dieper engagement in onze bijdrage aan Corporate Responsibility. Het rapport is een inventaris van initiatieven die we tot nu toe hebben ondernomen doorheen de Groep. Ook al zijn er vele zaken waar we oprecht trots op kunnen zijn, toch erkennen we dat we op sommige vlakken beter kunnen presteren. Daarom hebben we in de voor onze sector 3 relevante kerndomeinen Product, People, Planet strategische prioriteiten vooropgesteld.Vooreerst Producten: daarbij staan veiligheid, gezondheid en welzijn voorop. Daarnaast Mensen, waarbij we kozen voor de ontwikkeling van ons personeel en liefdadigheid. Tenslotte is ook de Planeet belangrijk. Op dit terrein willen we vooral energie besparen."
Aanpak?
Van der Straten: “Bij elke beslissing moet je een afweging maken. Vooreerst geloven we in de waarden van maatschappelijk verantwoord ondernemen. Maar we ontkennen niet dat we ook geloven in de voordelen ervan, namelijk kosten besparen. “Good for business, good for society”, is niet tegenstrijdig. Zo was er de beslissing om te stoppen met de gratis plasticzakken. Dat is goed voor het milieu, het bespaart ons in België per jaar zo’n 700 ton plastic, maar het levert Delhaize ook een besparing van 1 miljoen euro per jaar op. Vooral belangrijk is dat MVO de innovatie aanzwengelt. Dat hangt allemaal samen.” Een voorbeeld zijn de ‘guiding stars’ in de VS. Op basis van de nutritionele waarde van een product kent Delhaize er sterren aan toe. Door dit op de verpakking te vermelden, weet de consument waar hij aan toe is. Zo kunnen klanten op een snelle en makkelijke wijze via het aantal sterren de producten met hoge voedingswaarden in de winkel vinden. Baudouin van der Straten: “Dat werkt. Deze producten kennen een verhoogde verkoop. Op deze manier dragen wij bij tot een gezonder voedingspatroon in tijden waarin obesitas hoogtij viert. Dit was compleet nieuw in de sector, en is dus een voorbeeld hoe MVO kan bijdragen aan innovatie. Hetzelfde geldt voor de communicatie op onze verpakkingen i.v.m. de voedselpiramide. Klanten kunnen met simpele icoontjes aflezen hoe hoog een product staat. Wij waren de eersten om dat te promoten.”
Nu Delhaize weet dat het belangrijk is MVO in hun missie te verwerken, luidt deze als volgt: “Op maatschappelijk verantwoordelijke wijze producten aanbieden aan onze klanten die hen toelaten tegen haalbare prijzen een veilige, gezonde en verse voedingskeuze te maken”. “Maar,” nuanceert onze gesprekspartner, “maatschappelijk verantwoord ondernemen kan natuurlijk enkel zolang we rendabel zijn, dat blijft in ieder geval een voorwaarde.”
Inspraak personeel?
Delhaize heeft wereldwijd personeelswerkgroepen opgericht, bijvoorbeeld over energiebesparingen of over persoonlijke ontwikkeling. Via de teammanagers sijpelen ideeën door tot op alle niveaus. Dat het personeel geïnteresseerd is, blijkt uit het feit dat ze enthousiast ingaan op cursussen hieromtrent. Weten de personeelsleden waar het om gaat?. “We trachten zoveel mogelijk informatie naar de vloer te laten doorsijpelen”, vertelt Jonathan Martens, Environmental Project Manager bij Delhaize Group. “We communiceren bijvoorbeeld via postercampagnes, die zichtbaar zijn in de gangen en ontspanningsruimtes van onze vestigingen.”
Energie besparen: ambitieuze plannen
Delhaize heeft zich geëngageerd “Planet” in hun doelstellingen op te nemen. De prioriteit op vlak van Planeet vertaalt zich in de reductie van energieverbruik. “Met trots kunnen we melden dat wij in België de grootste verbruiker van groene stroom zijn, onze elektriciteit komt voor 100% uit de Franse Alpen. In heel Europa staan we daarmee op de negende plaats. En dat is nog maar het begin.” Jonathan Martens heeft met zijn team binnen Delhaize een aantal doelstellingen tegen 2020 opgesteld. “Sinds 2003 zijn verschillende energiebesparende maatregelen getest en geïnstalleerd, bijvoorbeeld zonnepanelen voor warm water en het recupereren van warmte van de koeltogen. We willen met de Belgische Delhaize Group ons energieverbruik in de supermarkten met 35 % doen dalen t.o.v. 2005. Vijf punten worden grondig herzien. Zo willen we ten eerste een aantal nieuwe koelmiddelen testen. Daarnaast starten we testen over het sluiten van koeltogen, bijvoorbeeld voor kaas en vis. Ook gaan we na hoe we op zoveel mogelijk plaatsen LED-verlichting kunnen plaatsen. Onze verwarmingsfactuur willen we naar beneden halen door een betere isolatie van de winkels. Als laatste punt wil ik aanstippen dat we ook ons personeel willen sensibiliseren voor dit initiatief. Sinds 2005 zijn de testen begonnen, en dat levert jaarlijks besparingen op. We willen nog verder gaan. Het dak van de nieuwe opslagplaats in Zellik zal 8000 vierkante meter fotovoltaïsche zonnepanelen krijgen. We onderzoeken nu hoe we dat naar andere verkooppunten kunnen uitbreiden. Maar voor winkels in dichtbevolkte steden is dat geen evidentie.” Delhaize Group Fonds
“People” is een derde pijler in het CSR-beleid van Delhaize
Sinds jaar en dag organiseren ze een bioweek, werken ze samen met fairtrade-organisaties en houden ze in samenwerking met de Voedselbanken een inzameling. Nieuw is het Delhaize Group Fonds. Delhaize lanceerde samen met de Koning Boudewijnstichting een projectoproep: ze willen dertig projecten die sociale cohesie bevorderen ondersteunen. Daar hebben ze 150.000 euro voor veil, elk project ontvangt maximum 5000 euro. Delhaize Group is actief op in zeven landen op drie continenten. Wereldwijd hebben ze 2.545 winkels, weliswaar onder verschillende namen. Daarvan zijn 783 winkels in België gevestigd. Eind 2007 stelde Delhaize Group wereldwijd ongeveer 138.000 mensen te werk. In België zijn er 17.190 werknemers, waarvan 14.527 VTE. Veerle Mertens
